Schedule

Click here to download a full schedule table, and below is schedule of each day. To see the full day schedule, you could move the bar at the bottom.
Dec.19 Monday   Dec.20 Tuesday   Dec.21 Wednesday

 

Program Schedule, December 19, 2011 (Monday)

 

8:30-9:00

Opening Ceremony  (Chao Room A and B, 观潮厅AB)

Title

Applied Math

Geometric Analysis

Imaging and Computation

Moduli Space

Quantum Field Theories

Venue

Chao Room A

观潮厅A

Tao Room A

听涛厅A

Chao Room B

观潮厅B

Tao Room B

听涛厅B

Tao Room C

听涛厅C

Section Chair

Tao Luo

(罗涛)

Fangyang Zheng

(郑方阳)

 

Lizhen Ji

(季理真)

Ke Wu

(吴可)

9:20-10:00

Dexing Kong

(孔德兴)

Xi-Ping Zhu

(朱熹平)

 

Conan Leung

(梁乃聪)

Ming Yu

(俞明)

10:00-10:20

Tea

Section Chair

Zuoqiang Shi

(史作强)

Fangyang Zheng

(郑方阳)

Song-Sun Lin

(林松山)

Lizhen Ji

(季理真)

Ke Wu

(吴可)

10:20-11:00

Tao Luo

(罗涛)

Dexing Kong

(孔德兴)

Jian Sun

(孙剑)

Shengli Tan

(谈胜利)

Ryushi Goto

11:10-11:50

Ning Jiang

(江宁)

Entao Zhao

(赵恩涛)

Yaping Zhang

(张亚萍)

Chin-Lung Wang

(王金龙)

Zhangju Liu

(刘张矩)

11:50-13:00

Lunch  (Four Seasons Cafe)

Section Chair

Jun Liu

(刘军)

Xi-Ping Zhu

(朱熹平)

Wen-Wei Lin

(林文伟)

Lizhen Ji

(季理真)

Mulin Yan

(闫沐霖)

13:00-13:40

Per Mykland

 

David Gu

(顾险峰)

 

Bin Chen

(陈斌)

13:50-14:30

Mikhail Smirnov

Shu-Cheng Chang

(张树城)

Song Zhang

(张松)

Xiaotao Sun

(孙笑涛)

Discussions

14:40-15:20

Lan Zhang

Jiaxin Hu

(胡家信)

Raymond Chan

(陈汉夫)

An Huang

(黄岸)

Jie Yang

(杨洁)

15:20-15:40

Tea

Section Chair

Tao Luo

(罗涛)

Xi-Ping Zhu

(朱熹平)

Song-Sun Lin

(林松山)

Lizhen Ji

(季理真)

Mulin Yan

(闫沐霖)

15:40-16:20

 

Bing-long Chen

(陈兵龙)

Ronald Lui

(雷乐铭)

Hao Xu

(徐浩)

Wei Huang

(黄伟)

16:30-17:10

Zuoqiang Shi

(史作强)

Li Ma

(马丽)

Yung-Ta Li

(李勇達)

Discussions

Discussions

17:20-18:00

Tai-Chia Lin

(林太家)

 

Tan-Chi Ho

(何丹期)

TBA

 

18:00-19:15

S.-T. Yau High School Mathematics Awards Ceremony  (Ballroom A and B)

19:30-20:20

Dinner  (Four Seasons Café)

20:30-21:30

Shing-Tung Yau: 为学与做人 Tao Room A, B, C, 听涛厅A, B, C